Ako kružimo avionom iznad neke oblasti na Zemlji, zašto se kroz pola dana ne nalazi ispod nas druga strana planete?
|Ovo pitanje je slično pitanju zašto se Zemlja ne pomeri ispod naših nogu kada skočimo u vis. Ako se nalazimo u avionu koji kruži iznad nekog mesta, ili u helikopteru koji samo stoji u jednom mestu, u oba slučaja se naša letelica nalazi u vazduhu, koji se pomera zajedno sa Zemljom ispod nas.
Probajte da dok sedite u toj letelici, bacite npr. ping-pong lopticu u vis, i naravno videćete da neće biti odnešena unazad, već će u skladu sa zakonom o održanju impulsa, pasti isto onako kao da se nalazite u nekom nepokretnom sistemu. I zaista, loptica i vi u avionu ste u sličnom inercijalnom sistemu, kao i avion i vazduh na Zemlji.
Drugim rečima, Zemlja i njena vazdušna atmosfera se zajedno vrte u krug oko Zemljine ose rotacije. Prvi Njutnov zakon kaže da tela u kretanju nastavljaju da se kreću sve dok ih neke spoljne sile ne ubrzaju ili uspore. U slučaju našeg radoznalog skakača, ping-pong loptice ili aviona/helikoptera koji kruži ili stoji u mestu, njihovo početno horizontalno kretanje (tj. ugaono kretanje zajedno sa celom Zemljom) traje čak i kada napuste Zemljinu površinu i vinu se u visine.
Zemljin ekvator je dugačak oko 38 miliona metara, pa ako podelimo ovu dužinu sa 24 časa, dobićemo brzinu rotiranja Zemlje na ekvatoru koja iznosi oko 460 metara u sekundi. Uragan dostiže brzine od oko 70 metara u sekundi, pa samo zamislite kakav bi to bio vetar kada se vazduh iznad Zemlje ne bi okretao istom brzinom kao i Zemlja ispod.
Ovaj efekat očuvanja impulsa, je i razlog zašto se sateliti skoro uvek lansiraju u pravcu istoka i u blizini ekvatora, jer tada im Zemljino kretanje pruža najviše “slobodnog” impulsa i pre nego što se raketa otisne u vazduh.